Praca zdalna w Polsce dla zagranicznego pracodawcy
Dla umowy o pracę zawartej między zagraniczną firmą a osobą pracującą w Polsce wolno wybrać przepisy prawa kraju pracodawcy. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami i ryzykiem.
W dobie dynamicznych zmian sposobu wykonywania pracy spotykamy się coraz częściej z zainteresowaniem scenariuszem wykonywania przez pracownika pracy zdalnej z Polski bezpośrednio na rzecz zagranicznego pracodawcy. Taka forma pracy odpowiada na potrzeby pracobiorców, pozwalając im na wykonywanie jej bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania i niedogodności z tym związanych. Pracodawcom pozwala zaś ograniczyć koszty przemieszczenia pracownika.
Status pracodawcy
Od strony prawnej co do zasady nie ma przeszkód, by stroną umowy o pracę był pracodawca zagraniczny. Oczywiście podmiot ten musi posiadać zdolność zatrudniania pracowników w rozumieniu art. 3 polskiego kodeksu pracy. Ocena tego może nastręczać pewnych trudności w wypadku jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – będzie bowiem wymagać weryfikacji z punktu widzenia prawa, na podstawie którego taka jednostka działa.
W praktyce ta kwestia zwykle nie nastręcza problemów. W większości przypadków pracodawcy zagraniczni zainteresowani zatrudnieniem polskiego pracownika zatrudniają już bowiem innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta